مجله علمی فرهنگی ایمان
مجله علمی فرهنگی ایمان
درباره نویسنده


محمد ذوالفقاری
متولد:1381/7/4
محل سکونت:تهران
علایق:کامپیوتر و گرافیک
اهنگ مورد علاقه:.......


مدیر وبلاگ : محمد ذوالفقاری
مطالب اخیر ایمان
نظرسنجی
از وبلاگ ما راضی هستید؟

دعا های قبل و بعد از تكبیره الاحرام

مستحب است قبل از تكبیره الاحرام بگوید:

 

 • اللهم الیك توجهت ، ومرضاتك ابتغیت، وبك آمنت ، وعلیك توكات، صل علی محمد وآل محمد ، وافتح قلبی لذكرك، وثبتنی علی دینك ، ولاتزغ قلبی بعد اذ هدیتنی، وهب لی من لدنك رحمه ، انك انت الوهاب .
 • وهمچنین بگوید:
 • اللهم رب هده الدعوه التامه ، والصلوه القائمه ، بلغ محمدا (صلی الله علیه وآله) الدرجه والوسیله والفضل والفضیله ، بالله استفتح ، وبالله استنجح  وبمحمد رسول الله (صلی الله علیه وآله)  اتوجه، اللهم صل علی محمد وآل محمد ، واجعلنی بهم عندك وجیها فی الدنیا والاخره ومن المقربین .

 


برای مشاهده بیشتر مطالب به ادامه مطلب بروید...
ادامه مطلب


نوع مطلب : تکبیره الاحرام، مستحبیات ، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

فلسفه نماز و راز و رمز نهفته در آن


 • پس از پذیرش اسلام و قرآن به عنوان دین و کتاب الهى، درمى‏یابیم که در قرآن و نیز کلمات انبیاى الهى و پیشوایان، تأکید وافرى بر اقامه نماز شده است. همچنین نماز داراى جایگاه ویژه ‏اى در ادیان الهى است و در طول تاریخ تمامى پیامبران و پیروان آنها سفارش به نماز شده ‏اند. اما چرا نماز؟ اسلام و قرآن داراى سیستمى ترتیبى جهت نیل آدمى به مراتب کمال است که از جمله آنها اقامه نماز مى‏ باشد. محور تربیت و تعالى انسان در مکتب اسلام، با توجه به خداوند و در نظر گرفتن موقعیت او و نیز جایگاه خود انسان میسّر است. این توجه با نماز حاصل مى ‏شود.
 • نماز و نه هیچ عبادت دیگرى، براى خداوند سودى به همراه ندارد و اگر هیچ کس در تمامى هستى سر بر آستان او نساید، بر دامن کبریایى او گردى نمى ‏نشیند. ولى غفلت انسان از خداوند، زمینه سقوط وى به پست ‏ترین درجات را فراهم مى‏ کند. حال آن که یاد خداوند او را بر طریق مستقیم نگاه مى ‏دارد و در طوفان حوادث زندگى و فراز و نشیب آن دست او را مى‏ گیرد.
 • اگر بخواهیم نقش نماز را در طول زندگى به چیزى تشبیه کنیم، باید بگوییم: نماز همانند چراغ‏ هایى نورانى در مسیرى تاریک و ظلمانى و پیچ در پیچ است که انسان را به پیمودن راه اصلى و منحرف نگشتن و اسیر غول بیابان نشدن دعوت مى ‏کند. این چراغ ‏ها باید همواره روشن باشد وگرنه آدمى ممکن است در مرحله‏ اى به بیغوله ‏اى بیفتد و چه بسا بازگشت از آن میسر نباشد. فلسفه اصلى نماز و دیگر عبادات همین است. بدون نماز و عبادت انسان تربیت نمى ‏شود و توان لازم را براى پیمودن راه کمال نمى ‏یابد.
 • البته آنچه گفته شد صرفا ترسیم کلى از مسائل بود. براى پى‏بردن به عمق هر یک از موارد فوق، باید به سیرى فکرى در آن پرداخت و در این زمینه از پرسش، مطالعه و تفکر مداوم سود برد. براى این منظور کتاب‏ هاى ذیل معرفى مى ‏شود:برای مشاهده بیشتر مطالب به ادامه مطلب بروید...ادامه مطلب


نوع مطلب : فلسفه نماز و راز و رمز نهفته در آن، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 3 آذر 1396 :: نویسنده : محمد ذوالفقاری

 نـمـاز در لـغت به معناى پرستش, نیاز, سجود, بندگى و اطاعت, خم شـدن بـراى اظـهـار بـندگى و اطاعت و یكى از فرایض دین و عبادت مـخصوصى است كه مسلمانان پنج بار در شبانه روز به جا مى آورند. 

نـماز یعنى خدمت و بندگى, فرمان بردارى, سر فرود آوردن و تعظیم كردن به نشانه احترام. 

نماز, داروى نسیان و وسیله ذكر خداوند است. نـمـاز, رابـطه معنوى مخلوق با خالق است. نماز یعنى دل كندن از مـادیـات و پـرواز دادن روح; یـعـنى پا را فراتر از دیدنى ها و شنیدنى ها نهادن. 

نماز در قرآن و حدیث 

فـلـسـفـه, فایده و آثار, شرایط و آداب و اوصاف نماز در آیات و روایـات بـسـیارى آمده كه پرداختن به همه آن ها در این جا ممكن نـیـسـت, لـكـن بـه طور مختصر قطره اى از دریاى معارف اسلامى را درباره نماز بازگو مى كنیم. 

نماز, بزرگ ترین عبادت و مهم ترین سفارش انبیا است. لقمان حكیم پـسـرش را بـه نـمـاز تـوصـیه مى كند.۱ حضرت عیسى(ع) در گهواره فـرمـود: خـدایـم مـرا بـه نـماز و زكات سفارش كرده است.۲ حضرت ابـراهـیـم(ع) هـمـسر و كودك خویش را در بیابان هاى داغ مكه آن هـنـگـام كه هیچ آب و گیاهى نداشت, براى به پا داشتن نماز مسكن داد.۳پـیـشـوایـان مـعـصوم ـ علیهم السلام ـ هنگام نماز رنگ مى باختند. 

گـرچـه بـعـضـى نـمـاز را به خاطر بهشت یا ترس از عذاب جهنم مى خـوانند, اما حضرت على(ع) نه براى تجارت و ترس از آتش, بلكه به خاطر شایستگى خدا براى عبادت نماز مى خواند.۴ 

نـمـاز, اهرم استعانت در غم ها و مشكلات است. خداوند مى فرماید: 

از صبر و نماز در مشكلات كمك بگیرید و بر آن ها پیروز شوید. نـمـاز بـه مـنزله پرچم و نشانه مكتب اسلام است. پیامبر اكرم مى فرماید: (علم الاسلام الصلوه). 

نـماز به منزله سر نسبت به تن است. پیامبر(ص) مى فرماید: (موضع الصلوه من الدین كموضع الراس من الجسد).۵ 

نـمـاز بـراى اولـیاى خدا شیرین و براى غیر آنان دشوار و سنگین است. قرآن مى فرماید: (وانها لكبیره الا على الخاشعین).۶ 

در اهـمـیـت نـمـاز همین بس كه حضرت على(ع) در جنگ صفین و امام حـسین(ع) در ظهر عاشورا دست از جنگ كشیدند و به نماز ایستادند. و آن گـاه كـه بـه عـلى(ع) ایراد گرفتند كه چه هنگام نماز است؟ 

ایـشـان فرمود: ما براى همین مى جنگیم تا مردم اهل نماز باشند. 

در زیـارت نـامـه وارث مـى خـوانیم: (اشهد انك قد اقمت الصلوه; شهادت مى دهم كه تو نماز را برپا داشتى.) 

حضرت على(ع) درباره نماز بارها سخن به میان آورده كه در این جا به چند نمونه اشاره مى كنیم.برای مشاهده بیشتر مطالب به ادامه مطلب بروید...
ادامه مطلب


نوع مطلب : نماز، معنا و مفهوم نماز، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 3 آذر 1396 :: نویسنده : محمد ذوالفقاری
به نقل و قول از مفاهیم نماز


نماز در قرآن و حدیث
فـلـسـفـه, فایده و آثار, شرایط و آداب و اوصاف نمازدر آیات و روایـات بـسـیارى آمده كه پرداختن به همه آن ها در این جا ممكن نـیـسـت, لـكـن بـه طور مختصر قطره اى از دریاى معارف اسلامى را درباره نماز بازگو مى كنیم.
نماز, بزرگ ترین عبادت و مهم ترین سفارش انبیا است. لقمان حكیم پـسـرش را بـهنـمـاز تـوصـیه مى كند.۱ حضرت عیسى(ع) در گهواره فـرمـود: خـدایـم مـرا بـه نـماز وزكات سفارش كرده است.۲ حضرت ابـراهـیـم(ع) هـمـسر و كودك خویش را در بیابان هاى داغمكه آن هـنـگـام كه هیچ آب و گیاهى نداشت, براى به پا داشتن نماز مسكن داد.۳پـیـشـوایـان مـعـصوم ـ علیهم السلام ـ هنگام نماز رنگ مى باختند.
گـرچـهبـعـضـى نـمـاز را به خاطر بهشت یا ترس از عذاب جهنم مى خـوانند, اما حضرت على(ع) نه براى تجارت و ترس از آتش, بلكه به خاطر شایستگى خدا براى عبادت نماز مى خواند.۴
نـمـاز, اهرم استعانت در غم ها و مشكلات است. خداوند مى فرماید:


برای مشاهده بیشتر مطالب به ادامه مطلب بروید...


ادامه مطلب


نوع مطلب : نماز، معنا و مفهوم نماز، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 2 )    1   2   
موضوعات
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic